פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא מם

ביום שישי שעבר הקצתי משנ"צ היופי שלי ונוכחתי לגלות ששלושה חברים שונים חיפשו אותי בצ'אט בפייסבוק. הסתקרנתי מפרץ הפופולריות הפתאומי ששטף אותי ובדקתי מה רצונם של אותם חברים. כולם שיתפו אותי באותה תמונה שהתפרסמה באיזו קבוצת פייסבוק שולית למדי המוקדשת למאבקי הנכים. ובתמונה הזאת, תחת הכותרת "ארוחת ערב ראש השנה" מופיע בצד אחד ראש ממשלת ישראל ורעייתו סביב שולחן אוכל מפואר ובצד השני עבדכם הנאמן, גופו השלדי חשוף עד התלתל שבפטמה, עם הכיתוב: "260,000 נכים עניים."

כמה שורות על הרקע:

לפני שנה לערך השתתפתי בפרוייקט צילום של צלמת מוכשרת בשם דניאל שטרית, שתכליתו הייתה ניפוץ סטיגמות אודות אנשים עם מוגבלות. בהיותי אדם עם מוגבלות השש אליי ניפוץ של כל סטיגמה וסטיגמה הנקרית בדרכו עד שהיא מצטערת שנולדה, הסכמתי מייד, כשהסטיגמה שאותה רציתי לנפץ נגעה לענייני מוגבלות ומיניות. הדימוי הרווח של אנשים עם מוגבלות, למרבה הצער, היא שאנו הנכים איננו מיניים, איננו מסוגלים ו/או לא מעוניינים בסקס, שכן יש לנו דברים חשובים יותר להתעסק עמם: הפרשות גוף, איברים לא מתפקדים, רחמים עצמיים וקצבאות ביטוח לאומי . הדימוי הזה הוא, כמובן, משולל יסוד. אנשים עם מוגבלות עושים סקס, אוהבים סקס ובכלל מסוגלים להיות מאהבים ומאהבות נהדרים/ות. כך מספרים לי, בכל אופן. בין מפעלותיי ניתן למנות את קבוצת הדיון בפייסבוק "אני נכה וסקסי/ת" המוקדשת לעניין זה לצד הרצאות שאני מעניק מפעם לפעם.

בסופו של דבר, מה שיצא מסשן צילומים מרגש וחושפני הוא התמונה הזאת, שזכתה לכינוי "זאוס הולך לסטודיו C", וכל מי שראה אותה, מלבד אימא שלי, גמר עליה את ההלל (ואולי, מי יודע, גמר עליו גם דברים אחרים. לא ביררתי). התמונה אף הוצגה בגאון בתערוכה הנחשבת "עדות מקומית" וזכתה במקום השלישי בקטגורייה "קהילה וחברה." הכי הוט-קוטור.

צילום: דניאל שטרית

צילום: דניאל שטרית

לעיוורים וכבדי הראייה שבקרב הקוראים אסביר שבתמונה מופיע כותב שורות אלה כשהוא ערומכו לחלוטין בכיסא הגלגלים הממונע, כשהחוצץ היחיד בין עיני הצופה לבין הבן-יקיר-לי המפואר (לפי מקורות זרים) שבין רגליי מתמצה בג'ויסטיק זקור ורב-און. כאן אפשר לקרוא ביתר פירוט על התמונה ועל הפרוייקט.

בחזרה ליום שישי:

אז הסתבר שמאן דהוא שחיפש בגוגל תמונות המתייחסות לנכות כדי ליצור כרזות ויראליות לטובת המאבק (המוצדק) להעלאת קצבת הנכות נתקל בזאת, שמר אותה למחשבו וחיש קל שילב אותה בכרזה המראה את נתניהו הנהנתן והשבע לעומת הרזון, העוני והנזקקות הניבטים, לכאורה, ממראה גופי ועיניי. גוייסתי למאבק והפכתי למם.

התרגזתי. גם על הקלות שבה משתמשים בתמונות של אחרים בלי לבקש ובלי לחשוב על זכויות יוצרים, אך בעיקר על החוצפה שבשימוש בתמונה הספציפית במשמעות ההפוכה לגמרי ממה שהיא התכוונה לייצג. התמונה המקורית באה להראות את החוזק, את היופי שבגוף המוגבל, את הגאווה והמיניות שיש בכל אחד או לפחות במה שאני מרגיש שיש בי למרות הפגמים והחולשות. והנה הכרזה הזאת באה והופכת את המסר על פניו. במקום חוזק יש חולשה, במקום גאווה יש נזקקות. צרם לי והרגיז אותי, וגם את כל מי שמכיר אותי ונחשף לכרזה.

ניסיתי לאתר את המקור שממנו החלה הכרזה להיות מופצת. הגעתי לשני חשודים באותה קבוצת פייסבוק שולית. השארתי תגובה שבה כתבתי: "היה ממש נחמד אם יוצר הכרזה היה טורח לבקש רשות להשתמש בתמונה מהצלמת שצילמה אותה או מהאדם שמופיע בה, שהוא, ממש במקרה, אני, למרות המטרה הצודקת. לא רק עניין של זכויות יוצרים אלא סתם כבוד בסיסי בין אנשים, אתם יודעים." ברנש אחד הספיק להגיב באופן מקסים ש"סורי, בפייס אין זכויות יוצרים" (צודק, איך יכולתי להיות כזה טיפש) לפני שהכרזה הוסרה לבקשתי, אך הסימולקרה שלה עדיין קיימות בפרופילי פייסבוק ששיתפו אותה.

סוף דבר: ראש השנה עבר וגם התמונה לא ממש עשתה את הגלים הוויראליים שיכלה ליצור לו נפלה בפיד של מובילי דעה וטוב שכך. אין לי בעיה עם זה שהפטמות שלי חשופות לעיני הציבור, אני זה שהניח אותן לעיני העולם (הערה לעצמי: מזל שלא בחרנו ללכת על התמונה שבה הג'ויסטיק הוסט הצידה), זה בעיקר חוסר הבושה ליטול תמונה של אדם אחד שנוצרה עם מסר מסוים ולהשתמש בה, ללא רשות, עם מסר הפוך לחלוטין בכרזה ציבורית.

אני מתנחם בכך שהמטרה בסופו של דבר היא מטרה חשובה, ואומר לעצמי שאם מראה העצמות הגרומות שלי יתרום אפילו במעט להעלאה של קצבת הנכות אז אראה בכך את תרומתי הצנועה למאבק, ובבניין חשבון הבנק ננוחם.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

מודעות פרסומת

5 מחשבות על “פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא מם

  1. מסתבר שלא רק בפייס אין זכויות יוצרים – גם בגוף 🙂 מה שהם עשו ממש לא בסדר, ובכל זאת, התמונה שלך מולם מראה את הניגוד המובהק בינך לבין כל מה שהזוג הזה מייצג – ולא בגלל הרזון שלך, אלא בגלל שאתה אמיתי, כן, ישיר ואמיץ. אתה יפה, אתה מדהים. בדיוק ההפך מהם.

  2. פינגבק: » ♿ הנכה הסקסי דני גרמייז נ’ מם עם תמונתו 👙 דוגמניות נגד פאטשיימינג 🎹 סונטת טראמפ 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s